PILATES

Metoda Pilates byla pojmenována po svém zakladateli Josephu H. Pilatesovi, který ji vytvořil jako sestavu 34 cviků. V průběhu 1. světové války pracoval jako sanitář a začal se zabývat léčbou nepohyblivých pacientů. Poté emigroval do USA – New Yorku, kde zlepšoval kondici tanečníkům, sportovcům, hercům a zpěvákům. Jeho metoda rychle přitáhla zájem známých, bohatých a vlivných lidí. Vyvinul systém cvičení, který vychází z vyvážené spolupráce těla a mysli a je na něm komplexně vybudován. Nabízí nový pohled na zdraví a životní styl. Kombinuje starobylou moudrost (jogu, taiči, tréninkové techniky antických Řeků) se současnými znalostmi. Je to technika, která přistupuje k rozvoji tělesné kondice jako celku, pomáhá rozvíjet sílu, zlepšovat koordinaci pohybů a rovnováhu. Zatímco někteří se seznámili s touto metodou jako o možném způsobu tvarování postavy, ostatní jako pacienti prostřednictvím svých lékařů nebo fyzioterapeutů. Je to vynikající preventivní technika, která posiluje a chrání tělo před možným poraněním. Cvičení se provádějí buď na strojích, s náčiním nebo bez náčiní na podložce.

Umožňuje symetrizaci zatížení, propracovává zádové, břišní a hýžďové svalstvo jako základ správného držení těla, a toto držení se stává při pravidelném cvičení automatické a i když člověk necvičí. Tím pomáhá zlepšit špatné návyky v držení těla, případně už vzniklé změny, jako je skolióza páteře, zvětšené prohnutí bederní páteře nebo zvýšená kyfoza hrudní páteře, které způsobují bolesti a omezenou hybnost. Toto se vše může zlepšit. Technika celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly, s důrazem na správné dýchání, tím svaly okysličuje a podporuje cirkulaci krve.

Pilatesova metoda nevyčerpává – dodává energii. Není založená na nespočetném opakování cviků až do únavy svalů. Je vhodná pro všechny věkové skupiny. Má řadu speciálních programů určených začátečníkům i pokročilým, sportovcům a tanečníkům, zároveň i cvičení stresové inkontinence a cviky po porodu. Pilates se může cvičit i v těhotenství (po konzultaci s lékařem).

Pilates je cvičební systém vyvinutý tak, aby vás vybavil přirozenou pohybovou grácií, která se bezesporu projeví na vašem způsobu chůze a při delší aplikaci se jistě promítne do vašeho životního pocitu a stylu práce i řešení každodenních pracovních i osobních problémů. Neexistuje lepší způsob, jak přebudovávat své tělo – potřebujete pouze trochu času a touhu uspět. Není nutné trávit v tělocvičně každý den hodiny. Stačí, když budete cvičit dvakrát až třikrát týdně.

Při pravidelném cvičení:

(tím výrazně napomáháme ke zlepšení vyživovacích podmínek nejen měkkých tkání, ale např. zlepšujeme podmínky pro regeneraci chrupavek meziobratlových plotének)

Kontakt:

Lucie Kleníková
lucie@terapea.cz
+420 776028844